Vysvětlivky zkratek u objektivů Nikon

V názvech jednotlivých objektivů je obsaženo většinou několik zkratek, které napovídají o vlastnostech objektivu a nebo použitých technologiích. Je velice důležité jim dobře rozumět, protože díky tomu si můžeme vybrat ten správný objektiv.

Společnost Nikon vyráběla během let mnoho různých typů objektivů AF (s autofokusem), z nichž mnohé si zachovávají kompatibilitu i se současnými fotoaparáty. Společnost Nikon používá celou řadu značení k identifikování charakteristik a funkcí každého objektivu. Objektivy Nikon s autofokusem lze rozdělit do pěti základních kategorií značení, a to AF, AF-D, AF-G, AF-S a DX.

AF
Toto byla první generace objektivů Nikon s autofokusem. Všechny jednooké zrcadlovky Nikon s autofokusem jsou kompatibilní s objektivy Nikon AF s CPU (s procesorem). Tyto objektivy lze snadno rozeznat podle písmen 'AF' na těle objektivu a podle toho, že na zadní straně mají kontakty vývodů z CPU, jak je znázorněno na obrázku níže.
Starší fotoaparáty Nikon, které využívají technologii AF, podporují základní funkci autofokusu, avšak novější fotoaparáty vyráběné od roku 1996 s pokročilými měřicími systémy potřebují k měření expozice také informace o vzdálenosti (viz kategorie AF-D níže). Fotoaparáty, které podporují pokročilé měření 3D Matrix Metering, potřebují od objektivu informace o vzdálenosti. Při použití standardního objektivu AF se použije jednodužší verze měřicího systému.

AF-D
Objektivy série AF-D uvedla společnost Nikon na trh v roce 1996. I když vypadají stejně jako objektivy AF, mají v sobě kódovací mikročip, který do těla fotoaparátu přenáší informace o vzdálenosti ostření, které slouží ke zvýšení přesnosti systémů měření expozice a blesků fotoaparátu. Fotoaparáty s pokročilými systémy měření 3D Matrix Metering potřebují objektivy kompatibilní se systémem AF-D, aby mohly tuto technologii plně využívat. Všechny současné objektivy Nikon s autofokusem přenášejí do kompatibilních fotoaparátů informace o vzdálenosti, a jsou proto kompatibilní se systémem AF-D. Objektivy AF-D lze rozeznat podle písmene D vyznačeném na těle objektivu, jak je to znázorněno na obrázku níže.

AF-G
Objektivy AF-G byly uvedeny na trh v roce 2000. Jsou podobné jako objektivy AF-D a nabízejí i stejnou funkčnost, avšak nemají clonový kroužek. (Clonový kroužek vyžadují pouze starší jednooké zrcadlovky Nikon, které neumí tyto informace zjišťovat z objektivu.) Další informace o objektivech AF-G, klikněte zde.

AF-S (AF-I)
Objektivy Nikon AF-S a jejich předchůdci AF-I nabízejí stejnou funkčnost jako objektivy AF-D nebo AF-G. Rozdíl mezi těmito objektivy spočívá v tom, že objektivy AF-S a AF-I mají vestavěný motor pro ostření, takže nepoužívají motor autofokusu v těle fotoaparátu. Tento systém umožňuje rychlejší ostření a v případě objektivů AF-S téměř neslyšné automatické ostření.

DX
Společnost Nikon v roce 2002 oznámila zahájení prodeje objektivů DX, které obsahují stejné technologie jako předchozí typy objektivů, ale nabízejí lepší funkce uživatelům digitálních jednookých zrcadlovek. Objektivy DX produkují malý kruhový obraz, který nepokrývá celou plochu filmu 135 mm, a proto se nedoporučuje jejich používání s jednookými zrcadlovkami na film, protože může docházet k oříznutí obrazu. Jejich vyspělá konstrukce umožňuje zabudování vysoce kvalitní optiky a větší rozsah zoomu do kompaktních objektivů. Další informace o objektivech DX zde.

ASP - Aspherical Lens (Asférická čočka)
Za použití asférických prvků lze vyrobit objektivy se speciálními optickými charakteristikami. Použití asférických čoček znamená, že objektiv může být menší, lehčí a celkově lepší než objektivy využívající pouze sférické (kulové) prvky.  Společnost Nikon představila první fotografický objektiv s asférickými čočkami v roce 1968, a to objektiv 10 mm F5,6 OP typu "rybí oko". 28-milimetrový objektiv s nejlepší světelností na světě, AF Nikkor 28 mm f/1,4 D, využívá asférické prvky k dosažení malých rozměrů a vynikající výkonnosti eliminováním předozadní neboli šípovité komy, a to i při největším otevření clony. Asférická čočka má ideálně zakřivený povrch umožňující tyto aberace korigovat. Asférické objektivy v podstatě eliminují problémy, které představuje koma a další typy optických aberací - a to i při maximálním otevření clony. Zvlášť užitečné jsou pro korekci zkreslení u širokoúhlých objektivů.  Společnost Nikon používá tři typy asférických optických prvků.

  • Přesně broušené asférické čočky jsou špičkovým dokladem umění výroby čoček, při které se uplatňují extrémně náročné výrobní normy.
  • Hybridní čočky se vyrábějí ze speciálního plastu, který se nalisuje na optické sklo.
  • Lisované skleněné asférické čočky se vyrábějí lisováním unikátního typu optického skla za použití speciálních kovových forem.

Chcete-li zobrazit další informace o asférických čočkách, klikněte zde (pouze anglická verze)


Objektiv AF DC-Nikkor
Jedním z jedinečných příspěvků společnosti Nikon v oblasti portrétní fotografie je její výlučná technologie řízení neostrosti obrazu DC (Defocus-image Control). 
Tato inovace společnosti Nikon umožňuje uživatelům objektivů AF DC-Nikkor přesně regulovat míru rozostření popředí i pozadí tím, že mohou ovládat míru sférické aberace v popředí nebo pozadí otáčením kroužku DC na objektivu, takže výsledkem jsou překvapivé portréty.Vzniká tak zaoblené rozostření, které je ideální pro portrétní fotografii. Tyto objektivy vyrábí pouze Nikon.

CRC - Close-Range Correction (Korekce pro fotografování zblízka)
Schopnost zaostřit na co nejmenší vzdálenost je velmi ceněnou charakteristikou každého objektivu. Teleobjektiv, který umí zaostřit na menší vzdálenost, může poskytovat dramatické výsledky. Dokonce i širokoúhlý objektiv s možností zaostření na menší vzdálenost vytváří příležitosti pro zajímavé perspektivy. 
Společnost Nikon je průkopníkem v oblasti vývoje systémů CRC (Close-Range Correction). Někdy se toto řešení označuje jako konstrukce s "plovoucími prvky", kdy se při ostření každá skupina optických prvků pohybuje samostatně. To zajišťuje vynikající výkonnost i při fotografování na velmi krátké vzdálenosti. Systém CRC se používá v objektivech typu "rybí oko", širokoúhlých objektivech, objektivech typu Micro a vybraných středních teleobjektivech Nikkor k dosažení srovnatelné výkonnosti při ostření na blízko i na dálku. Systém CRC je dalším příkladem toho, jak se konstruktéři společnosti Nikon neustále snaží přicházet s vyspělými technologiemi poskytujícími objektivům Nikkor vysokou výkonnost.

Sklo ED (Extra-low Dispersion) s extrémně nízkým rozptylem světla
Sklo ED (Extra-low Dispersion) s extrémně nízkým rozptylem světla, vyvinuté konstruktéry a odborníky na optické sklo ve společnosti Nikon, které se používá v teleobjektivech a teleobjektivech se zoomem, poskytuje vynikající ostrost obrazu a schopnost korekce barev díky minimalizaci chromatické aberace na tak nízkou úroveň, jaká je u teleobjektivů skutečně pozoruhodná. Jednoduše řečeno, chromatická aberace je druhem rozptylu barev obrazu, k němuž dochází při průchodu světla různých vlnových délek optickým sklem. Nejlépe to lze vysvětlit na příkladu tří základních barev, na které se dá rozdělit bílé světlo (červená, modrá a zelená). Při průchodu čočkou se tyto tři paprsky rozdělí a již se nesetkají na stejném místě, aby vznikl ostrý obraz.
Sklo ED zabraňuje tomuto rozptylu světla a zajišťuje tak ostrost obrazu. V minulosti bylo nutno ke korekci tohoto problému používat speciální optické prvky s anomálními rozptylovými charakteristikami - zejména krystaly fluoridu vápenatého (fluoritu). Fluorit však snadno praská a je citlivý na změny teploty, což může záporně ovlivnit schopnost zaostření v důsledku změn indexu lomu dané čočky.
Konstruktéři a inženýři společnosti Nikon dali hlavy dohromady a přišli se sklem ED, které nabízí všechny výhody, ale žádnou z nevýhod fluoritového skla. Společnost Nikon vyvinula několik typů skla ED vhodného pro různé typy objektivů.
Tyto objektivy se vyznačují ohromující ostrostí a kontrastem i při plně otevřené cloně. Objektivy řady Nikkor ED jsou tak přesvědčivým příkladem toho, že společnost Nikon stojí na čele vývoje inovativních a výkonných objektivů.
 

IF- Internal Focus (Vnitřní ostření)
Představte si možnost zaostřovat beze změny délky objektivu. Technologie IF, vyvinutá společností Nikon, právě toto umožňuje. Až do roku 1977, kdy společnost Nikon představila objektivy typu IF, bylo při zaostřování teleobjektivů nutno ve velkém rozsahu otáčet zaostřovacím kroužkem, a tím pohybovat předními optickými prvky objektivu dopředu nebo dozadu, aby se při ostření délka objektivu potřebným způsobem změnila. Některé zvlášť velké teleobjektivy byly pro usnadnění zaostřování opatřeny speciálními šroubovacími držadly. Při použití konstrukce typu IF se veškerý pohyb děje pouze uvnitř objektivu a délka tubusu tak zůstává stále stejná. 
To umožňuje kompaktnější, lehčí konstrukci a také možnost zaostření na menší vzdálenost. Kromě toho menší a lehčí sestava zaostřovacích čoček umožňuje rychlejší ostření. Systém IF se používá u většiny teleobjektivů Nikkor a také u vybraných objektivů Nikkor se zoomem. Jsou mezi nimi i objektivy AF-S Nikkor, které se staly v podstatě standardním vybavením pro sportovní fotografii na celém světě.

Povrchová vrstva Nano-Crystal
Společnost Nikon vyvinula povrchovou vrstvu Nano-Crystal Coat, což je nová antireflexní povrchová vrstva pro optické povrchy, která omezuje vznik odlesků a "duchů", zejména u snímků fotografovaných na přímém slunci nebo za silného umělého osvětlení.
Tato technologii byla vyvinuta jako vedlejší produkt systémů výroby polovodičů NSR (Nikon Step and Repeat).

PF - Phase Fresnel (Fázová Fresnelova čočka)
Za použití vyspělých optických technologií, které má k dispozici, se společnosti Nikon podařilo vytvořit fázové Fresnelovy čočky, umožňující výrobu menších, lehčích a levnějších teleobjektivů. Prvním teleobjektivem využívajícím tuto technologii je model TC-E3PF pro fotoaparáty COOLPIX 8400, který je o 18 % kratší a 33 % lehčí než model TC-E3ED.
Jednou z progresivních vlastností fázových Fresnelových čoček  je schopnost korigovat chromatickou aberaci, podobně jako čočky typu ED. Díky svým výrobním zkušenostem a schopnosti vyrábět asférické čočky může společnost Nikon úspěšně implementovat tuto technologii i u dalších typů objektivů.

RF - Rear Focusing (Zadní ostření)
Systém zadního ostření, vyvinutý společností Nikon, spočívá v tom, že jednotlivé optické prvky objektivu jsou rozděleny do specifických skupin, z nichž se při zaostřování pohybuje pouze zadní skupina. 
Jelikož zadní skupiny čoček jsou menší než přední, zejména u rychlých teleobjektivů, umožňuje technologie RF hladší a rychlejší ostření. Technologie RF také přispívá k vysoké optické výkonnosti objektivů.

Sklo Super ED
Sklo Super ED je výsledkem dalšího zdokonalení vlastní technologie výroby skla ED vyvinutého společností Nikon. Konstruktéři a odborníci na optické sklo ve společnosti Nikon vyvinuli sklo Super ED tak, aby mělo optické vlastnosti podobné fluoritu. Sklo Super ED se vyznačuje ještě nižším indexem lomu a menším rozptylem světla než sklo ED, a zároveň také skvěle eliminuje sekundární spektrum a koriguje chromatickou aberaci.
Sklo Super ED není tak křehké jako krystalická struktura fluoritu a vykazuje menší změny optické výkonnosti při vystavení rychlým změnám teploty (tzv. tepelný šok) než fluorit. Objektivy využívající sklo Super ED mají vynikající optické vlastnosti i při nepříznivých podmínkách pro fotografování, výsledné snímky mají nedostižnou ostrost a kontrast v celém spektru zaclonění, včetně snímků s použitím rychlejších clon. Sklo Super ED je dokladem neustálé snahy společnosti Nikon o další optické inovace a vynikající kvalitu.

SIC - Super Integrated Coating
Ke zvýšení výkonnosti svých optických prvků využívá společnost Nikon jedinečnou novou vícenásobnou povrchovou vrstvu, která napomáhá snižovat výskyt odlesků a "duchů" na přijatelnou úroveň. Povrchová vrstva SIC, která je výsledkem zdokonalení průlomové technologie NIC, vyvinuté společnostní Nikon, splňuje celou řadu cílů včetně minimalizace odrazu světla v širší škále vlnových délek a vynikajícího vyvážení a reprodukce barev. Povrchová vrstva SIC je zvlášť výhodná pro objektivy s velkým počtem prvků, jako jsou objektivy Nikkor se zoomem.
Proces nanášení jednotlivých dílčích vrstev je také přesně "šitý na míru" konstrukci každé konkrétní čočky. Počet dílčích vrstev nanášených na každý optický prvek je pečlivě vypočítán tak, aby vyhovoval danému typu objektivu a také druhu použitého skla, a také aby bylo zajištěno jednotné vyvážení barev, které je charakteristické pro objektivy Nikkor. Výsledkem jsou objektivy splňující mnohem vyšší nároky než u ostatních výrobců.

VR - Vibration Reduction (Redukce vibrací)
Tento inovativní systém minimalizuje rozmazání snímku způsobené chvěním fotoaparátu a nabízí možnost fotografovat s časy závěrky o tři stupně delšími, než by uživatel byl normálně schopen při dané ohniskové vzdálenosti udržet v ruce. Umožňuje fotografovat z ruky za soumraku, v noci i v nedostatečně osvětlených místnostech. Systém VR také automaticky zjistí, když fotograf mění směr záběru - není k tomu nezbytný žádný speciální režim. 
Mechanismus redukce vibrací v objektivu je opatřen dvěma snímači úhlové rychlosti.  Jeden  sleduje naklánění nahoru nebo dolů (rotaci podél určité osy), zatímco druhý detekuje otáčení (pravo-levou rotaci, opět kolem určité osy).
Na základě získaných údajů se okamžitě provádějí potřebné výpočty a na základě jejich výsledků se stanoví poloha, do které je nutno vnitřní mechanismus redukce vibrací nastavit. Speciální motory typu Voice-coil motor (VCM) poté provedou nastavení mechanismu VR do požadované polohy. Nejedná se o jednoduchý pohon, ale spíše o průběžně monitorovaný pohyb, což znamená, že procesor neustále kontroluje, zda je objektiv ve správné poloze. Je až neuvěřitelné, že všechny tyto operace zvládne mikropočítač za pouhou 1 milisekundu --- tedy jen tisícinu sekundy.
Naštěstí je objektiv VR Nikkor skutečně na špičkové technické úrovni. Je totiž schopen posoudit, zda se jedná o úmyslný pohyb (například při sledování pohybujícího se objektu) a korigovat pouze pohyb, který vyhodnotí jako neúmyslný. Celé tajemství spočívá v algoritmech používaných u objektivů VR Nikkor. Tyto algoritmy byly vyvinuty na základě přibližně 5000 vzorků chvění fotoaparátu při fotografování, aby se zjistilo, jaké typy chvění fotoaparátu se vyskytují za jakých podmínek. Mechanismus redukce vibrací je konstruován tak, aby uživatelům umožňoval volně s objektivem pohybovat a přitom aby korigoval neúmyslné pohyby ruky, kterým se nevyhne žádný fotograf, zkušený či nezkušený.
Objektivy VR Nikkor jsou pro fotografy přínosné v celé řadě ohledů. Je možno zvolit až o tři stupně delší čas závěrky, takže je tento systém ideální pro fotografování na velkou vzdálenost, například při fotbalovém utkání hraném v noci. Také usnadňuje použití barevných negativních filmů o nízké citlivosti. Díky tomu, že nejste omezeni jen na velmi krátké časy závěrky s sebou nemusíte neustále nosit stativ.

  

web

www.megapixel.cz

url

https://www.megapixel.cz/vysvetlivky-zkratek-nikon

autor

megapixel